Ribery i Bayern"mbreti" i Europës

29.08.2013 (komentet: 0)

Francezi Franck Ribery që luan për ekipin gjerman është zgjedhur lojtari më i mirë i Europës për edicionin 2012/13, pasi mposhti konkurrencën mjaft të fortë të Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo.

Ky çmim dhurohet nga UEFA si shpërblim për punën ekipore dhe individuale të lojtarit dhe mund të thuhet ndoshta lirisht se Ribery e ka merituar këtë çmim, duke llogaritur që në edicionin futbollistik që kaloi, ekipi që ai kaloi i fitoi të gjitha kupat kua ata morën pjesë, dhe padyshim që Ribery ishte lojtari kyq i Bayern Munichut.

Edhe pse nuk e mori çmimin lojtari padyshim më i mirë i rruzullit,Lionel Messi, nuk mund të ndahet i pakënaqur për arsye se ai megjithatë u radhit i dyti, dhe kjo jo falë tij por më shuumë si pasojë e rezultateve të ekipit të tij, Barcelonës që në edicion që kaloi e vetmja që arriti të fitonte ishte titulli i La Ligas. 

Ajo çfarë bie në sy është mospjesmarrja e portugezit Cristiano Ronaldo në ndarjen e çmimeve.

Kthehu mbrapa

Shto koment