Anamoravë

28.11.2016

Haziri: Këtë 28 Nëntor, Gjilani ia dedikon kryengritësit të madh të shqiptarëve, Idriz Seferi

“Këtë 28 Nëntor të madh, Komuna e Gjilanit ia dedikon kryengritësit të madh të shqiptarë, kolosit Idriz Seferi. Nga ky nëntor, deri në nëntorin e ardhshëm, ne do t’ia kushtojmë këtij kolosi dhe të gjithë bashkëluftëtarëve të tij. Do të kërkojmë fakte, do të kërkojmë dëshmi, do ta zbardhim edhe më shumë historinë e tij dhe të luftëtarëve të tij, do ta bëjmë rivarrimin e tij në varrezat e dëshmorëve dhe do ta ndërtojmë shtatoren e tij në qendër të Gjilanit”.

 

 

Më shumë...

Nga vendi

14.11.2016

REPUBLIKA E KOSOVËS BËHET ME KOD SHTETËROR TELEFONIK

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, kryenegociatore në Dialogun e Brukselit ka deklaruar se sot është arritur Marrëveshja për kodin telefonik shtetëror të Kosovës, mes Republikës së Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian.

Më shumë...

Rajoni dhe Bota

30.10.2016

Ekskluzive: U Shpall Republika e Pavarur të Çamërisë me president Ahmet Gjanin

 

“Ne përfaqësuesit çam dhe arvanitas të trojeve të aneksuara nga Greqia, pas diskriminimit të gjatë nga Greqia, pas analizimit të gjatë të gjendjes të përndjekur mbi një shekull nga vendi ynë, shkeljes së të gjitha të drejtave vendosëm për formimin e Kuvendit, Qeverisë dhe organeve të tjera”. Menjëherë është pasuar me zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit Ahmet Gjanit, i cili u zotua për kryerjen e detyrave me nder.

 

Më shumë...

Faqja e zezë

08.09.2016

PARABURGIM TË PANDEHURVE PËR SULM NDAJ POLICISË SË KOSOVËS

Përmes një njoftimi për media dega e Gjykatës Themelore në Kamenicë bën të ditur se ka vendosur masën e paraburgimit prej një (1) muaji ndaj tre të pandehurveR. M., E. M. dhe B. F..

Më shumë...

Sport

19.10.2016

Volejbollistet e Dritës megjithatë dhanë maksimumin

Vashat e Dritës së Gjilanit, kampion të Kosovës zhvilluan ndeshjen e parë zyrtare në garën në Ligën e kampionëve të Evropës. Ato në praninë e afro 1200 shikuesve, që ofruan spektakël, në Pallatin e sporteve “Bashkim Selishta” në Gjilan janë përballur me kampionen e Bullgarisë, Maritza të Pllovdivit.

 

Më shumë...

Arsim & Kulturë

Murat Dalipi, Xha Neziri, Mulla Rifat Haliti dhe Sinan Gurina.

21.11.2016

Me rastin e hapjes së shkollës në Kokaj

Viti 1967/68, përfundimi i objektit të shkollës në kokaj.

Ishte viti 1967 kur plaku mendjehollë kishte qenë i bindur se , nëse nuk organizhen vet fshatarët nuk mund të bëhej diq në lidhje me përmirësimin e kushteve për shkollimin e fëmijvë të etur për shkollim.

Andaj, Xha Neziri , ishte ai i cili në pronën e vet private, me vetëiniciativë filloi ndërtimin e shkollës, dhe ia arriti ta përfundoj. Ishte rast i vetëm në shtetin e atëhershëm që një plak në pronën e vet dhe me  buxhet të vetin kishte fillua dhe me ndihmës edhe fshatarëve tjerë ta përfundoj.

Më shumë...