Aktori turk pranon me krenari:Jam nga Prishtina(video)

20.07.2016 (komentet: 0)

 

Aktori i famshëm turk, i njohur si Brad Pitt-i i Turqisë, Kivanc Tatlitug, nuk e ka fshehur asnjëherë origjinën shqiptare. Por i  lindur dhe i rritur larg vendlindjes së të parëve, askush nuk do të mendonte se do ta pranonte me kaq krenari origjinën. I famshëm për rolet e tij në shumë seriale turke, një pjesë e mirë e të cilëve janë transmetuar edhe në ekranet shqiptare, Behlul nuk i ka harruar rrënjët. Përkundrazi.

 

 

Në një intervistë të dhënë për stacionin turk CNN, pasi u bë protagonist në shumë prej serialeve turke dhe u shpall si një ndër aktorët më të mirë në vend, Kivanc, ndërsa ka folur për fëmijërinë, adoleshencën e më tej edhe si u fut në botën e aktrimit, ka treguar edhe origjinën shqiptare: “Po, jam shqiptar”, – ka pranuar ai me krenari ndërsa është pyetur nga moderatorja e emisionit, duke shtuar: “Im atë është me origjinë nga Prishtina, ndërsa imë më është nga Adana.”

 

Kivanc Tatlitug ka lindur më 27 tetor 1983 në Adana. Pas viteve të para të fëmijërisë në Adana, ku familja kishte një biznes të trashëguar prej më shumë se 100-vjetësh (furrë buke), lëvizi për të filluar studimet e larta Yenice Çağ (Private High School), ku u angazhua me ekipin e basketbollit. Pas sëmundjes së të atit, familja lëvizi drejt Stambollit, ku i ati mori një mjekim më të specializuar. Në Stamboll ai u angazhua me klupin e Beshiktashit si një basketbollist amator. Më tej filloi të angazhohej si model, duke marrë edhe shumë ҫmime në vite të ndryshme. Modelingu ishte trampolina që e hodhi aktorin nga pasarela në aktrim.

Behlul u martua me stilisten Başak Dizer më 19 shkurt 2016 në Ambasadën Turke në Paris.

 

Kthehu mbrapa

Shto koment