Peja i jep leksione Trepçës

01.03.2014 (komentet: 0)

Skuadra e Pejës e ka deklasuar skuadrën e Trepçës sonte në palestrën ‘Karagaçi’, duke e mposhtur atë me rezultat bindës, 85-65.

Shqiponjat e grumbulluar në një numër të konsiderueshëm u përkujdesen që të dhurojnë një atmosferë të nxehtë, siç edhe i ka hije një derbi të këtillë.

Shqiponjat e grumbulluar në një numër të konsiderueshëm u përkujdesen që të dhurojnë një atmosferë të nxehtë, siç edhe i ka hije një derbi të këtillë.

Ashtu siç edhe pritej, Peja e nisi më mirë takimin dhe krijoi një epërsi solide të cilën e barti në të dy çerekët. Në parket diferencën e bënin vendasit me ndihmën e Samir Shaptahut që i shënoi 14 pikë në pjesën e parë, teksa mysafirët e ndiqnin rezultatin me kundërsulmet e shpejta të Alvaro Calvos, i cili poashtu shënoi 14 pikë gjatë pjesë së parë. Sidoqoftë, verdhezinjtë shkuan në pushim me 15 pikë epërsi, 42-27.

Me të filluar pjesa e dytë, mysafirët treguan një lojë më intensive dhe filluan të bëjnë presion në pejanët të cilët ndoshta ishin bërë paksa ‘komfort’ në rezultat. Kjo gjë rezultoi pozitivisht te mitrovicasit të cilët në përfundim të çerekut të tretë, arritën ta ngushtojnë për pesë pikë disavantazhin, 59-49.

Këtë ritëm Trepça e vazhdoi edhe në çerekun e katërt dhe arritën ta ngushtojnë rezultatin në vetëm 6 pikë diferencë, mirëpo shumë shpejtë vendasit u kthyen në lojë dhe me aksione të shpejta e ngritën përsëri epërsinë, duke i lënë kështu pa shpresë mysafirët.

Deri në fund të takimit pejanët marshuan drejt fitores me hapa të sigurt, pasi që mitrovicasit u lodhën dhe nuk mund t’i bënin ballë më sulmeve të tyre. Ndeshja përfundoi me rezultat, 85-65.

Me këtë fitore Peja merr kreun e tabelës me 31 pikë, dy më shumë se Sigal Prishtina e cila nesër i shkon Bashkimit në Sezai Surroi.

Përgaditi : Engjell Smerqaku

Kthehu mbrapa

Shto koment