EL: Finalja, Chelsea-Benfica

02.05.2013 (komentet: 0)

Janë mësuar emrat e finalistëve të këtij edicioni në Europa League. Chelsea-Benfica është finalja e Europa Leagues. Skuadra londineze e ka siguruar finalen pasi e ka mposhtur edhe në ndeshjen e dytë skuadrën zvicërane, Basel.

Chelsea ishte në disavantazh në pjesën e parë. Salah shënoj për mysafirët në minutën e 45 për 0 me 1. Chelseat në pjesën e dytë i'u deshën vetëm 15 minuta për të bërë përmbysjen. Torres, Moses dhe Luiz shënuan 3 gola të shpejtë.

Në ndeshjen tjetër Benfika e ka mposhtur Fehnerbahcen me rezultat 3 me 1 duke e siguruar finalen. Gaitan realizoj për 1 me 0 në minutën e 9. Kuyt barazoj në minutën e 23 për 1 me 1 nga penalltia.

Cardozo rikthej epërsinë e vendasve në minutën e 35. Pikërisht Cardozo ishte ai që e dërgoj Benfikën ne finale me golin e tij të dytë në këtë ndeshje të shënuar në minutën e 66 për 3 me 1

Finalja e madhe e Europa League luhet me 15 maj, në Amsterdam Arena.

Kthehu mbrapa

Shto koment