Arturo Vidal - Juventus

21.02.2014 (komentet: 0)

Kur une isha 4 vjeç babai im u nda nga jeta. Nëna ime punonte në një lavanteri gjithashtu kujdesej për 6 femijët e vegjël. Më pëlqente futbolli, dilja luaja me shokët dhe isha më i miri në skuadër. Shokët stërviteshin nëpër kurse private


ndërsa nëna ime nuk mund të më regjistronte atje sepse gjendja financiare pas vdekjës së babait u vështirësua. Qaja natë e ditë sepse dëshiroja të rregjistrohesha në stervitje futbolli por kjo ishte e pamundur. Një dite me pyeti një fqinj i imi (ish shok i babait) se cila ishte arsyeja që une qaja. Ja shpjegova dhe ai më regjistroi në një klub amator të quajtur Melipilla. Shkëlqeja në atë skuader sepse futbollin e kisha pasion. Pas disa muajsh per mua u interesua Colo-Colo. Luajta dy vite me atë klub dhe jeta ime ndryshoi sepse per mua po interesoheshin disa skuadra te medha Europiane.
- Në verën e vitit 2007 (në moshën 20vjeçare), Arturo transferohet në Bayern Leverkusen (klubi e transferoj atë në një shumë prej 7.7milion euro). Ku qëndroj katër sezone.
- Në verën e vitit 2011, Arturo transferohet te skuadra Juventus.

Përgaditi : Engjell Smerqaku

Kthehu mbrapa

Shto koment