Kush janë fituesit e çmimeve Oskar, lista

27.02.2012 (komentet: 0)

Është zhvilluar gjatë orëve të mbrëmjes dhe deri në orët e mëngjesit të sotëm aktiviteti më i madh i kinematografisë. Ndarja e çmimeve Oskar është një nga momentet ku vlerësohet puna dhe vlera e artistëve më të mirë.

Këtë herë dy janë aktorët që kanë triumfuar, Meryl Streep, Jean Dujardin të cilët morën Oskarin për interpretimet në filmat “The Iron Lady” dhe “The Artist”. Meryl Streep e ka Oskarin e tretë në jetën e saj. Suksesi më i madh është për filmin "Artist", i icili mori pesë statuja Osckar, mes të cilëve për aktorin më të mirë, regjinë, filmi më i mirë.

Më poshtë mund të ndiqni listën e fituesve për disa nga kategoritë kryesore.

Filmi më i mirë  The Artist

Aktorja më e mirë Meryl Streep, The Iron Lady

Aktori më i mirë Jean Dujardin “The Artist”

Aktori më i mirë në rol dytësor Christopher Plummer “Beginners”

Aktorja më e mirë në rol dytësor  Octavia Spencer “The Help”

Dokumentari i shkurtër më i mirë Saving Face

Muzika më e mirë “Hugo” Tom Fleischman and John Midgley

Efektet vizuale më të mira  “Hugo,” Rob Legato, Joss Ëilliams, Ben Grossman and Alex Henning.

Makeup  “The Iron Lady,” Mark Coulier and J. Roy Helland

Filmi i animuar “Rango”

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj (jo amerikane) “A Separation” Iran

Dokumentari më i mirë  “Undefeated”

Regjia “Hugo,”

Kostumatografi  “The Artist,” Mark Bridges.

Kthehu mbrapa

Shto koment