Rajoni dhe bota

"Shpëtim në Shqipëri" ( video)

Një film dokumentar për shpëtimin hebre në Shqipëri gjatë Luftës së Dytë Botërore. Një tregim i treguar nga të mbijetuarit hebrenj të Holokaustit, të cilët flasin për fisnikërinë e popullit shqiptar që vinte jetën e tyre në rrezik, për të shpëtuar ata nga "vizitorët" e tyre.

VIDEO

Më shumë...

Lunacek: PDK e LDK duhet t’u tregojnë koalicioneve të veta se kanë pranuar marrëveshjen për demarkacionin

 

Pavarësisht se kush fiton zgjedhjet në Kosovë, duhet të realizojë dy kushtet e domosdoshme për liberalizimin e vizave, thotë në intervistën ekskluzive me DW, Ulrike Lunacek, raportuese e posaçme për Kosovën.

 

Më shumë...

Kryeministri slloven dr. Miro Cerar, e nderoi me çmim prestigjioz "Ambasador i Dijes" prof. dr. Martin Berishaj

 

 

Në një ceremoni solemne , në pallatin rezidencial Brdo pri Kranju në Slloveni, nën përkujdesjen e kryeministrit slloven, dr. Miro Cerar, Life Learning Academy, në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit të Republikës së Sllovenisë, e nderuan prof. dr. Martin Berishaj me çmimin prestigjioz "Ambasador i dijes".  

 

Më shumë...

Publikohet plani i Sheshelit për dëbimin e shqiptarëve nga Kosova (DOKUMENT)

 

 

Plani i Sheshelit, i hartuar me 23 shkurt 1991 në Kragujevc, nuk bën thirrje vetëm për dëbimin e 360 mijë shqiptarëve të Kosovës që thuhej se kishin emigruar nga Shqipëria, si dhe dëbimin e pasardhësve të tyre, por edhe propozonte hapa konkretë: kosovarët duhej të flakeshin nga puna, të dëboheshin nga shtëpitë, dhe të dëmshpërblenin Serbinë për 50 vite për larjen e qirasë...

 

Më shumë...

Sheshel ndezë flamurin kroat

Në Novi - Pazar digjet flamuri i Serbisë