Vdekje trishtuese: 30 njerëz digjen në krater nga lava e një vullkani! (FOTO) (VIDEO)

28.09.2014 (komentet: 0)

 

Ekipet e shpëtimit në Japoni sot kanë gjetur më shumë se 30 alpinistë të cilët mendohet se mund të jenë vdekur, sepse ata nuk marrin frymë dhe zemra e tyre nuk është duke punuar,kjo është mënyra e zakonshme e të shprehurit në Japoni në situata ku duke pritur për konfirmim zyrtar mjekësor të vdekjes së dikujt

 

VIDEO

 

Ekipet e shpëtimit në Japoni sot kanë gjetur më shumë se 30 alpinistë të cilët mendohet se mund të jetë të vdekur, por  ende nuk është konfirmuar zyrtarisht nga mjekët, raportojnë  agjencitë e lajmeve  .

Njerëzit  gjetën pa frymë dhe zemra e tyre nuk   punojnë, thotë udhëheqësi i ekipit të shpëtuesve. Kjo është një mënyrë e zakonshme e të shprehurit në Japoni në situata duke pritur për konfirmim zyrtar mjekësor të vdekjes së dikujt, sipas Agensisë France Presse.

Disa qindra njerëz, shumë prej të cilëve ishin fëmijë, janë bllokuar në maje pas shpërthimit. Shumica arritën të lëshohen poshtë shpatit.

Për shkak të shpërthimit të vullkanit Ontak, i cili shtrihet në mes prefekturave  Nagano dhe Gifu , avionët ndryshuan drejtimet e fluturimeve  për t’iu shmangur reve me hi.

Mediat japoneze transmetuar pamjet që tregon se si nga  vullkani del tym i dendur , tymi i përhimtë. Vullkani Ontake  ndodhet 200 kilometra në perëndim të Tokios.

/kokaj.net/

Kthehu mbrapa

Shto koment