Ukraina jep urdhër për përdorimin e armëve në Krime

19.03.2014 (komentet: 0)

Ukraina ka lëshuar urdhër sipas të cilit, i lejon ushtarët e saj në Krime, që të përdorin armët me qëllim të mbrojtjes së jetëve të tyre.

Urdhëri vjen pas lajmit për vrasjen e një ushtari ukrainas që humbi jetën gjatë një sulmi që iu bë bazës ushtarake.

Njoftimin për urdhërin e lëshuar, e ka bërë me dije zyra për media e u.d. të presidentit ukrainas Oleksander Turchinov.

Deri më tani, forcave ushtarake ruse që kanë qenë të dislokuara në gadishullin e Detit të Zi, u është thënë t’iu shmangen përdorimit të armëve.

Në urdhërin e lëshuar nga Ministria ukrainase e mbrojtjes thuhet mes të tjerash: “Në lidhje me vdekjen e një shërbyesi ukrainas… Forcat e armatosura në Krime janë të lejuara që të përdorin armët për të mbrojtur jetën e tyre dhe jetën e ushtarakëve të Ukrainës”.rel

Kthehu mbrapa

Shto koment