Tërmeti në Pakistan ka shaktuar krijimin e një ishulli

24.09.2013 (komentet: 0)

Pas një tërmeti të fuqishëm që goditi Pakistanin, CNN raportoi se në bregdetin e Detit Arabik u shfaq një ishull krejtësisht i ri.

www.sxc.hu - Ilustracija

Ismet Azizi

Pas një tërmet të  fortë me magnitudë 7.8 shkallw që goditi Pakistanin jugperëndimor, në Detin Arabik pranë bregdetit të Pakistanit u shfaq një ishull, lajmërojnë mediat pakistaneze dhe CNN.

Në deklaratën për Geo TV, një përfaqësues i qytetit të Gvadar, Moazam Jah thotë se ishulli është i lartë mes 6 dhe 9 metra, i cili u ngrit në sipërfaqe  në një distancë prej rreth 350 metra nga bregu i detit.

CNN gjithashtu raporton për krijimin e një ishulli.

Shtëpia mediatike  ra  në kontakt me sizmologun  Zahid Rafi, i cili konfirmoi këtë ngjarje të jashtëzakonshme. Krijimi e  një tokë të re nuk është për t'u habitur, duke pasur parasysh forcën e tërmetit.

Tërmeti ndodhi në ora 16:29 sipas orës  lokal, epiqendra e tij ishte në një zonë me popullsi të paktë rreth  120 kilometra në jugperëndim të Kuzdara në pjesën qendrore të  Baluxhistanit, në një thellësi prej 10 kilometrash.

Kryeshefi  i Qendrës së tërmeteve të Pakistanit  Zahid Rafi tha se tërmeti ka ndodhur në një pjesë të largët, hapsirën rrallë të banuar të Baluxhistan, por paralajmëroi lëkundje tjera  të mundshme.

Tërmeti u ndje në të gjithë vendin nga porti Karaçit deri në qytetin lindor Lahora dhe në rajonet veriperëndimore.

Shërbimi  Gjeologjiki SHBA-ve  në Kolorado raportuan se  në Pakistan është regjistruar tërmeti me  magnitudë 7.8. Magnituda 7,0 dhe 7.9 gradë konsiderohet  të jetë shumë i fortë.

Në vendbanime mund të shkaktojë dëme në shumicën e ndërtesave - pavarësisht kualitetit të ndërtimit, dhe ashumica e ndwrtesave  të shkatërrohen. Në Botë gjat vitit ndodhin 10 deri 20 tërmet me magnitude të tillë.

video

xlpress.tv

Kthehu mbrapa

Shto koment