Tërmet jashtëzakonisht i fuqishme prej tetë të shkallë Rihter tronditi brigjet veriore të Kilit

02.04.2014 (komentet: 0)

Tërmeti ngriti cunamet të larta dy metra . Autoritetet kiliane urdhëruar një evakuim të zonave bregdetare .

Čile, zemljotres i cunami
Tërmet jashtëzakonisht i fuqishme prej  tetë të shkallë Rihter tronditi brigjet veriore të Kilit , ndërsa  agjencitë raportuan se nuk ka rrezik nga cunamet.
video
Tërmeti është regjistruar në ujërat e Oqeanit Paqësor , në afërsi të bregut verior kilian , përkatësisht , në një thellësi prej 10 kilometra dhe  83 kilometra nga qyteti bregdetar i Iquique ,njoftoninstituti gjeologjik të SHBA .
" Një tërmet i fuqisë së tillë ka potencial për të shkaktuar  cuname shkatërrues që për disa minuta mund të goditur zonat bregdetare në afërsi të epiqendrës , ndërsa m ëlasr  më larg për disa orë " , shtojnë nga ky  institut .
Autoritetet kilian kanë urdhëruar evakuimin e zonave bregdetare në rast se ndodhë cunami. Deri më tani nuk ka raporte për dëme të mundshme ose të plagosur.

video
Kili është e vendosur në një nga zonat më labile në botë . Një tërmet me magnitudë 8.8 të shkallës Rihter të përcjellur me cuname ka goditë vendin në prill 2010 , duke shkaktuar  më shumë se 500 viktima në njerz , ka shkatërruar 220,000 shtëpi dhe dëme të tjera në zonat bregdetare.
Tërmeti më i fuqishëm i regjistruar në Kili, prej 9.5  shkallë të Rihter,   ka ndodhur i në vitin 1960 duke shkaktuar  më shumë se 5.000 viktima në njerz.

/kokaj.net/

Kthehu mbrapa

Shto koment