Pallati i Kryetarit Turk më i madh se Shtëpia e Bardhë dhe Kremlini ( Video)

06.11.2014 (komentet: 0)

Ak Saray, Turska

 Kostoja e ndërtimit të  pallatit të ri të Presidentit të Turqisë, një projekt që u kritikua me forcë nga opozita, aktualisht arrin në 1.37 miliard lira (615.000.000 dollar), e cila shumë është  më e lartë se vlerësimet e mëparshme, tregojnë  të dhënave të paraqitura nga Ministri i Financave Mehmet Shimshek , lajmëron Hurriyet.

 

Video

Gati 432.700.000 dollar deri më tani janë  paguar për ndërtimin e Ak Saraj, ose "Pallatit të Bardhë", ndërsa 135.000.000 $ janë ndarë  për harxhime në këtë  ndërtesës për vitin e ardhshëm, tha Simsek përpara  Komisionit për  planifikim dhe buxhet të Parlamentit turk.

Pas 12 vjetësh si kryeministër, Rexhep Tajip Erdogan më 28 gusht, e mori detyrën e presidentit në zgjedhjet për president  i cili është zgjedhur drejtpërsëdrejti nga populli më 10 gusht.

Pallati i Kryetarit Turk më i madh se  Shtëpia e Bardhë dhe Kremlini

Erdogan organizoi një pritje shtetërore më 30 gusht, gjatë kremtimit të Ditës së Fitores, në përvjetorin e 92 të fitores ndaj forcave greke në Luftën për  Pavarësi.

Me këtë rast, kompleksi është  hapur për media.

Kompleksi mbulon një sipërfaqe prej 150.000 metra katrorë brenda pyllit historik të Ataturkut .

Kthehu mbrapa

Shto koment