Ishulli Limnos ndërroi vendin pas tërmetit

04.08.2014 (komentet: 0)

Ishulli Limnos ndërroi vendin pas tërmetit

Athinë, 2 gusht - Ishulli grek Limnos ndërroi vendin pas tërmetit të fuqishëm prej 6.8 shkallësh sipas Rihterit më 24 maj të këtij viti.

Epiqendra e lëkundjes ishte nën fundin detar midis ishujve Samothrake, Imbros dhe Limnos. Limnosi ndërroi vendin me 5 centimetra në drejtimin jugperëndimor, bënë të ditur shkencëtarët nga Instituti i Gjeodinamikës i Athinës.

Limnos (gr: Λήμνος) në kohët e lashta quhej Lemnos, është një ishull grek që ndodhet në Egjeun e veriut, dhe administrimi i takon prefekturës së Lesbos. Sipërfaqja e ishullit është rreth 476 km ², dhe ka rreth 17 000 banorë. Qyteti më i madh në ishull është qyteti i Mirina.

Limnos është një nga ishujt m; verior në Detin Egje. Ishulli n; fjalë në Greq llogaritet se është i madhësisë së mesatare  me një sipërfaqe 477 km ².

Klima në ishullin Limnos është mesdhetare me verëra të gjata dhe të të nxehta dhe dimra të butë dhe me shi.

Kthehu mbrapa

Shto koment