Edhe për Kosovën është e mundur një marrëveshjeve të Dejtoni të ri

20.11.2012 (komentet: 0)

Kryeministri serb dhe Ministri i Brendshëm Ivica Daçiq tha në përvjetorin e nënshkrimit të Marrëveshjes së Dejtonit që për probleme të tjera të tilla si Kosova, është mundshme ndonji Dejton I ri.

 

 

 

 

 

Daçiç u tha gazetarëve në hoteln "M",  se  marrveshja e Dejtonit  është dokument historic  I cili  ndërpreu   luftën dhe ka krijuar kushtet ligjore, politike dhe kushtetuese për funksionimin e BiH dhe kështu formimin e Republikës  Serbe.

"Për probleme të tjera të tilla si Kosova, është  mundshme ndonji  Dejton i ri," tha Daçiç.

Ai shtoi se Dejtoni mund të ketë disa gabime, por ai nuk beson se dikush do të kishte shkruar tash shumë vite pas më mirë se ishte bërë atëherë tranmeton prva.rs

/kokaj.net/

Kthehu mbrapa

Shto koment