Daçiq i pranon të gjitha kushtëzimet e BE-së dhe SHBA-ve

04.07.2012 (komentet: 0)

Ivica Daçiq i konfirmoi Philip Reekerit se qeveria e cila do të udhëheq ai ka për t'i përmbushur të gjitha kushtet e vëna nga Brukseli dhe Uashingtoni shkruan Novi Magazin .

paaszgjedhore e tij është brengosëse për Washingtonin. Zëvendës ndihmës Sekretari i Shtetit Filip Riker, Daciqit i përcolli bindjen amerikane se gjithçka do të kryhen siç është rënë dakord më parë dhe do të plotësohet me kushte të reja të UE, të cilat kah fundi i majit në Beograd bashkëbiseduesëve të vet ua përcolli Miroslav Lajçak.

 

Kjo do të thotë hapja e zyrës së  Prishtinës  në  Beogradi dhe e Beogradit në Prishtinë, një takim i zyrtarëve të lartë kosovar dhe  serbë , heqja e  institucioneve  parlale, zbatimin e marrëveshjeve të rëna dakord më parë për lëvizjen e lirë dhe vendkalimeve të integruara administrative, dhënien e kodit telefonik ndërkombëtar për Kosovën dhe dhënja në kontrollin e Prishtinës mbi liqeni e Gazivodës pran Zubin Potokut.

 

Plotësimi i menjëhershëm i kërkesave të caktuara paraljmroi Mllagjan Dinkiç  të martën pas takimit me Daçiqin, kur  tha se të gjitha marrveshjet e  mëparshme  (në të cilin ishte  edhe vetë ), të cilat janë fshehur nga opinoni  duhet të përmbushën  dhe të të zbatohen transmeton, portali Novi Mazin.

/kokajpress/

Kthehu mbrapa

Shto koment