Daçiç ndërprenë negociatat me Prishtinën

02.10.2013 (komentet: 0)

Beograd - Kryeministri serb Ivica Daçiç do të ndërprejë pjesëmarrjen në bisedimet me Prishtinën dhe për këtë nesër do të informojë përfaqësuesin e Lartë të BE Catherine Ashton, shkruan egazeta Politika

Beta, Arhiva

 

 

Për B92 nga  qeveria serbe u tha se vendimi i Prishtinës, që Daqiqit  t’I ndalohet në Kosovë është shkelje brutale e marrëveshjës  së Brukselit dhe se në letrën  për Ashton deklaroi se kjo mund të çojë në një ndërprerje të negociatat e Beogradit  me Prishtinën.

Politika në faqen e e sajë  zyrtare potencon  se vendimi I Daqiqit  është rezultat I ndalesës së  autoriteteteve tëe Prishtinës për tëmos  lejuar hyrjen  në territorin e Kosovës dhe Metohisë, ku Daqiq  kishte planifikuar të vizitonte Shtërpcen.

Zavenskryeministri i Kosovës Hajredin Kuqi tha se nga dita e nesërme   fillon fushata  për zgjedhjet lokale në Kosovë, dhe deri në fund të fushatës më  1 nëntor  nuk do ti lejohet asnji zytari nga  Serbia të vijë në Kosovë.

/kokaj.net/

Kthehu mbrapa

Shto koment