Angelina Jolie, pas kosovarëve, kërkon t’ju ndihmohet një milionë refugjatët sirianë

24.08.2013 (komentet: 0)

Gjenevë (AIP), 23 gusht -Angelina Jolie, ambasdore e OKB-së, rrespektivsht e UNHCR ka kërkuar sot nga komuniteti ndërkombëtar të ndihmohen mbi 1 miliontë refugjatëve sirianë, kryeisht fëmijë, njofton agjencia e lajemeve “Presheva Jonë” nga Gjeneva.

Ajo përmes një letre  duke apeluar për ndihmë, ka shkrur se, mijëra të pafajshëm djemve dhe vajzave të rinj kanë humbur jetën në rrethana të tmerrshme, duke përfshirë në , msulmet e fundit në afërsi të Damaskut. Dhe tani një milion fëmijë sirianë janë duke luftuar për të mbijetuar si refugjatë në zemëra të thyera e kushte jo nromale të jetesës.

“Secila prej këtyre fëmije Refugjatëve është një viktimë e pafajshme e një konflikti të pakuptimtë. Këta fëmijë prekshme kanë nevojë për strehim, ushqim dhe asistencë. Synojnë mbi të gjitha, ata kanë nevojë të sigurisë. Bashkësia ndërkombëtare nuk duhet të shikojnë larg nga Siria, ata duhet të rinovojë kërkimin për paqe me urgjencë dhe vendosmëri…” thuhet në aplein e aktores dhe bukuroshes së njohur Angelina Jolie. Apeli dhe solidariteit i saj në ndihmë fëmjëve, sidomos gjatë konfliktveve nk ka mungur.  Bujaria e saj eshte dëshmuar ede gjatë luftës në Kosovë e cila ndihoi dhe vizitoi po ashut mijëra rgefugjatë kosovarë në Shqipëri dhe Kosovës.

Kthehu mbrapa

Shto koment