Angelina Jolie në shënjestër të nacionalistëve serb

03.02.2012 (komentet: 0)

Në prag të premierës së paralajmëruar filmit "Në Tokën e gjakut dhe mjaltit" në Beograd më 23 shkurt, mediat serbe filluan një e propagandë të hatashme ndaj aktores së famshme të Hollywoodit Angelina Jolie.

 

Mediat serbe akuzojnë Joli, i cila disa herë  tregoi se është një mike ei sinqertë e BiH, dhe ka kërkuar heqjen e Republikës Serbe, e cila me kët  rast u vu në shënjestër  të sulmeve verbale të  nacionalistëve  serb.

Gazeta  beogradase  "Kurir", e afërt me qeverinë e tanishme, në numrin  e fundit ka publikuar një artikull, në të cilën ambasadorja e OKB-së akuzohet për sulmin ndaj serbëve, dhe filmi i saj është karakterizuar si "përdhosje   Holivudjane" e  kombit serb.  Fakti se ka pasur  300.000 myslimanë të vranë dhe 50 000 gra muslimane të  përdhunuan e quajti  "fantazi shkencore" dhe "u paralajmërua " se Joli së shpejti do të kërkojë heqjen e RS.

Megjithatë, presidentja e Komiteit serb të  Helsinkit Sonja Biserko, duke komentuar mbi këtë valë të propagandës së Beogradit zyrtar, thotë për të përditshmen Sarajevase "Avaz" se nacionalistët i japin ngjyra filmit të Angelins duke  marrë parasysh përmbajtjen dhe fuqinë që ai mund të ketë në promovimin e të vërtetës  mbi luftën në B dhe H.

Gjithashtu, ajo  tha  se një arsye për sulme, është  edhe fakti se filmi ka marrë mbështetje në Amerikë, dhe është  promovu  në Uashington DC.

Filmi do të depërtoj me shpëjtësi  të madhe  në botë. Beogradi dhe nacionalistët serb kanë një milion arsye për të qenë të frikësuar nga ky film. Ata menjëherë e implikojnë  heqjen e RS, sepse ata e dinë karakterin dhe mënyrën e krijimit të këtij etniteti   tha Sonja Biserko .

Kthehu mbrapa

Shto koment