Alarmohet Londra, ekzekutuesi i fotografit amerikan është një britanik (video) 0

20.08.2014 (komentet: 0)

 

Në shenjë hakmarrje, ISIS ia pret kokën gazetarit amerikan

Davide Cameron ka ndërprerë urgjentisht pushimet për tu kthyer në Downing Street. Ndërkohë Ministri i Jashtëm Philip Hammond ka theksuar se ISIS po e lufton Britaninë e Madhe dhe Perëndimin dhe se organizata do ta marrë përgjigjen mbi këtë bazë.

Kryeministri britanik David Cameron i ka ndërprerë urgjentisht pushimet e tij për tu kthyer në Doëning Street, pas vrasjes së gazetarit amerikan ngë një militant i ISIS’it që mendohet të jetë shtetas britanik.
Kryeministri Cameron do të mbajë takime pas ekzekutimit shokues të fotografit James Foley.
Ministri i Jashtëm britanik Philip Hammond ka thënë se Shteti Islamik është duke e luftuar Britaninë e Madhe dhe Perëndimin dhe se kësaj organizate duhet dhënë përgjigje mbi këtë bazë.
Hammond ka thënë se ekzekutuesi i gazetarit duket të jetë britanik ndërsa ka theksuar se qeveria e tij beson se video është autentike.

Rrëmbimi i gazetarit amerikan James Foley

Gazetari amerikan Foley u rrëmbye më 22 nëntor 2012, në ditën kur po raportontë nga Siria. Ai më parë kishte dërgua një video ku tregohej përleshja e dhunshme mes rebelëve dhe regjimit të Damask.

Gazetari u rrëmbye në afërsi të Taftanaz, së bashku me shoferin dhe përkthyesin e tij, por këta u liruan më vonë. Folye ishtë report lufte dhe mbulonte konfliktet në Afganistan dhe Libi.

Në prill të vitit 2011 ai kishte qenë viktimë e një rrëmbimi në lindje të Libisë, nga një grup i përkrahësve të regjimit të Gadafit. Bashkë me të janë marrë edhe dy gazetarë të tjere Clare Gills amerikan dhe një gazetar spanjoll Manu Barbo, ndërsa një tjetër nga Afrika e Jugut u vra.

Kthehu mbrapa

Shto koment