Ngjarjet e datës 15 korrik 2015

14.07.2015 (komentet: 0)

 

- Konrad Adenauer Stiftung dhe Instituti Kosovar për Kërkime dhe Zhvillim të Politikave do ta organizojnë tryezën me temë Subjektet Politike në Kosovë - Zgjedhjet Brenda-Partiake, Integrimi në Organizatat Ndërkombëtare, Politikëbërja dhe Vendimarrja. (Salla e konferencave Orion, ora 9:30)


- OSBE me ndihmën e Komisionerit të Lartë të KB për Refugjatë organizon takimin përgatitor të grupit punues teknik ndër-qeveritar për zgjidhje të qëndrueshme për personat e zhvendosur nga Kosova. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport ku do të shqyrtohet Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit përtë Drejtat e Autorit dhe të Drejtat e Përafërta si dhe Projktligji pёr Akademinë e Shkencave dhe të Arteve të Kosovës.(Ndërtesa Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Në prani të përfaqësuesve të KFOR-it dhe të institucioneve të Kosovës përurohet ura në Deçan. (Deçan, ora 10:00)

- Mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit në të cilen behët shqyrtimi i raportit me amendamente i Komisionit funksional në Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për Buxhetin e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për medie ku do të paraqiten vlerësimet e këtij instituti për punën e Kuvendit të Kosovës në sesionin pranaveror janar-korrik 2015. (Zyrat e KDI-së, përballë Bashkësisë Islame të Kosovës, ora 11:00) 

- Mbledhja e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilen do të behët shqyrtimi i Projektligjit për shëndetin mendor dhe shqyrtimi i Projektligjit për mbrojtjen e të ushqyerit me qumësht gjiri.(Ndërtesa Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Grupi i Grave Deputete i Kuvendit të Kosovës, zhvillon takimin lamtumirës me ambasadorin holandez në Kosovë, Robert Bosch. (Ndërtesa Kuvendit, salla 225, ora 11:00) 

- Posta e Kosovës dhe Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Hidroregjioni Jugor” qe furnizon me ujë të  pijshëm komunën  e Prizrenit, Suharekës, Malishevës, Dragashit dhe Mamushes do të nënshkruajnë një Marrëveshje. (Ndërtesa e PTK-së, Lagjja” Dardania”, ora 11:00)

 - Mbledhja e Komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticiione në të cilen do të behët shqyrtimi i Peticionit dhe shqyrtimi i Raportit për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Personat e Verbër. (Ndërtesa Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Ministria e Arsimit në bashkëpunim me Agjencionin Akademik dhe Kërkimor Kroat së bashku me partnerët e saj teknologjik Samsung, Cisco dhe Verso, do të prezantojnë konceptin e E-learning, si dhe DEMO Klasën e Mençur e cila do të jepet si donacion nga CARnet dhe partnerët e saj për Shkollën e Mesme Profesionale “Gjin Gazulli” në Prishtinë. (Smbientet e MAShT, ora 13:00)
 
- Mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilen do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Procedurën e përgjithshme administrativ. (Ndërtesa Kuvendit, salla S-I, ora 13:00)

Kthehu mbrapa

Shto koment